سد گتوند ( با ضمه بر روی گ بخوانید ) یکی از سد هایی است که بر روی کارون خدا بیامرز ساخته شده است این سد که مطالعات آن در زمان دولت ششم (هاشمی سد ساز ) انجام شد در زمان دولت هفتم و هشتم  (خاتمی ممنوع التصویر ) شروع به ساخته شدن کرد و در زمان دولت نهم ( احمدی نژاد معجزه ی  هزاره چندم ) آبگیری شد . البته ما کاری به طولانی شدن کار این سد نداریم و خدا گردن مرا بزند اگر کار داشته باشم ولی متاسفانه به دلیل اینکه بعد از آبگیری این سد دریاچه ی پشت آن سازند نمکی گچساران را زیر آب برد و معدن نمکی که آنجا زندگی میکرد الان به لطف مسولان معدن آب نمک شده صد ها تن نمک در آب آن حل شد و خلاصه شوری آن آنقدر زیاد شد که من شنیدم از شوری آب اقیانوس بیشتره و خلاصه کیفیت آب آنقدر بد هست که نمی توان برای کشاورزی از آن استفاده کرد من ترجیح میدم نگم که هزینه ی ساخت این سد چه قدر بوده ولی شما از اینجا ببینید. اطلاعات بیشتر در جزوه ی سازه انتقال آب بچه هایی که با دکتر مازندرانی زاده کلاس داشتن هست ولی شما اگر مثل من جزوه نمینویسن میتونید از اینجا کمی در مورد مشکلات سد بخونید.

خلاصه من اگه بخوام این طرح رو بکوبم خوب میتونم ولی این کارو نمیکنم چند روز پیش که در دانشگاه بودم دکتر نظری به من گفت یکی دو ماه است که پروژه ی طرح علاج بخشی با حضور خودشون و چند تن از اساتید حوزه ی آب تشکیل شده که خلاصه یه فکری برای حل این بحران بکنند. وقتی که من گفتم باید سد و خراب کرد دیگه کاریش نمیشه کرد ایشون گفتند اگر هم بخوایم این کارو بکنیم باید با مطالعه انجام بشه اگر بخوام همین طوری تخریبش کنیم میشیم مثل کسانی که با مطالعه ی کم ساختنش الحق که باید این جمله رو با طلا نوشت. با اینکه حجم آب خیلی زیاده راه من اینکه حق کارون و مردم هست که هزینه ی زیادی صرف تصفیه ی آب و بعد رها کردنش بشه به هر حال طبیعت هر وفت اراده کنه میتونه انتقامشو بگیره و ما همیشه مسول کار خودمون هستیم. البته یکی از دوستانم میگه هیچ بن بستی برای مهندس نیست بله نیست هر راه حلی هم یه قیمتی داره دیگه ! اصلا دست بردن تو طبیعت قیمت داره . حالا این پست رو گذاشتم که شما هم راه حل خودتونو با اسم خودتون بنویسید شاید عملی شد! حتی اگر فکر میکنید خیلی فضایی هست بازم بنویسد کسی فکر نمیکرد مانیتور های بدنه شفاف شرکت اپل رو از ورشکستگی در بیاره یا آب دادن با سرنگ به نخل های خرمای بم کار درستی باشه! ولی بود!

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ساعت 20:14  توسط هانیه وفادار | 
نسیم به اشاره به آلودگی های دریای خزر نوشت:بعد از هجوم ویرانگر گیاه آزولا در تالاب انزلی این‌بار ظاهرا نوبت به جانداری به نام تیلاپیا رسیده که موجودات ساکن دریای بیمار خزر را تهدید کند. ماهی ساکن آفریقا که سال‌ها پیش جهت ایرانی‌ها یک ماهی تزیینی محسوب می‌شد و برای زیست در آکواریوم‌ها به ایران آورده شده بود بعدها صرفا به خاطر ارزان بودن به تشخیص مقامات شیلات ایران ابتدا به کویر آورده شد. اما اکنون ظاهرا قرار است به دریای شمالی کشور هم آورده شود و بشود بختکی بر پیکر نیمه جان خزر.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم اسفند ۱۳۹۳ساعت 20:0  توسط هانیه وفادار | 
سکوت کارشناسان آب قتل است

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم آذر ۱۳۹۳ساعت 11:2  توسط هانیه وفادار | 
واردات آب ،  نبش قبر عروس مرده ی ایران است

این درد مشترک با خریت درمان نمی شود

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۳ساعت 22:40  توسط هانیه وفادار | 

از بین رفتن تدریجی درختان چنار قدیمی که هویت‌بخش خیابان هستند، معماری ناهمگون در اطراف خیابان، نامتناسب بودن حرکت اتوبوس‌های تندرو با بافت تاریخی خیابان و افزایش تعداد جانوران موذی در مسیر آبراه‌های حاشیه خیابان از مشکلات فعلی این خیابان است. [۳]

از بین رفتن و قطع درختان چنار خیابان ولیعصر از مهمترین خطراتی است که زیبایی و هویت این خیابان را تهدید می‌کند. بر اساس اعلام کار‌شناسان محیط زیست هر روز لایه‌ای از آلودگی و چرک روی برگ چنارهای این خیابان را می‌گیرد و عمر آن‌ها را به یک سوم کاهش می‌دهد.[۱۰] [۱۱] عدم نگهداری مناسب، نفوذناپذیر شدن کف جوی آب خیابان به علت استفاده از بتن در کف آن ، نفوذ آهک و سیمان ناشی از مصالح ساختمانی و همچنین خشک کردن تعمدی درختان خیابان ولیعصر توسط برخی صاحبان مراکز تجاری از جمله عواملی است که سبب آسیب دیدن درختان چنار خیابان ولیعصر شده است.[۱۲] در حال حاضر از مجموع ۶۰ هزار درختی که در سال‌های گذشته درخيابان ولی‌عصر از ميدان راه‌آهن تا ميدان تجريش تنفس می‌کردند، تنها ۲۰ درصد مجموع درخت‌های چنار اين خيابان يعنی ۱۱ هزار و ۸۰۰ درخت باقی مانده‌اند و بقیه از بین رفته‌‌اند.[۱۳] نابودی درختان چنار خیابان وليعصر در حالی است كه عمر چنار در شرايط خوب حدود ۴۰۰ سال است.[۱۴]

در تیرماه سال ۱۳۹۲ و در پی اعتراض به قطع چند درخت چنار دیگر خیابان ولیعصر، شهرداری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که چنارهای قطع شده، پوسیده بودند و ممکن بود بر سر رهگذران بیفتند. از آنجایی که این خیابان با چنارهایش به ثبت ملی رسیده است برای قطع چنارها باید از سازمان میراث فرهنگی استعلام شود ولی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران با اظهار بی‌اطلاعی از قطع درختان گفت: «در جریان موضوع نیستم و برای این کار استعلامی نیز از سازمان میراث فرهنگی گرفته نشده است.»  منبع

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 16:24  توسط هانیه وفادار | 

بیا بریم دشت ... کدوم دشت
همون دشتی که تویش مین داره ...
هاا بله ...
بچه صیاد یه پایش چوب داره ...
هاا بله ...
بچه صیدم را مزن
شادی خانه ام را مزن
اشک حسرت ز چشم یاروم ... آی مزن
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم فروردین ۱۳۹۳ساعت 20:40  توسط هانیه وفادار | 
جدا چرا یکی از این مقامات نمیاد 4 تا دونه سطل اضافه بذاره تو خیابونا که تفکیک از مبدا شروع بشه؟

ولی همراه اول حاضره برای کل کاربران همراه اول روزی 3 بار! پیامک شرکت در مسابقه ی لپ تاپ سونی رو بفرسته

جدا چقدر پول؟ در پست بعدی این هزینه ها رو برای شما حساب می کنیم 

زباله هاتون تفکیک شده و بدون باتری در سال جدید

+ نوشته شده در  شنبه نهم فروردین ۱۳۹۳ساعت 22:5  توسط هانیه وفادار | 
در حالی که بیشترین انرژی و وقت دولت و غیر دولت برای انرژی هسته ای حق مسلم ماست صرف می شود

کشور هم چنان در حال رشد و ساخت و ترقی است

من به شخصه چند مورد از ساخت و ساز های انبوه را دیده ام مثل شهرک ولیعصر در اتوبان قزوین انبوه سازی در چابکسر و البته شهر جدید پرند. من خودم ساکن شهر جدید پرند هستم درسته که کلی جمعیت شیک میرن سر خونه زندگی ولی در بهره ی اول دغدغه ی انبوه سازان فقط ساخت ساختمان است و متاسفانه فاز 48 آن احتمالا به احیای محیط زیست و فضای سبز می پردازه. از طرفی این جمعیت زیاد همگی در خانه هایی زندگی می کنند که فاضلاب جذبی دارد و شهر جدید پرند ، تهران با کلاسی است که مرگ مشابه دارد مرگ مغزی بیماری که زخمی نشان نمی دهد. خوشبختانه شهرک اکباتان و شهید فکوری که خودم ساکن این شهرک ها بوده ام دارای شبکه ی فاضلاب هستند فاز 2 شهرک شهید فکوری و فاز 1 و 2  اکباتان غیر از 3 بلوک در فاز 2 و فاز 3 قبل از انقلاب و به دست مهندسان خارجی ساخته شده اند و زیر ساخت های درست دارند ای کاش به جای مهندسی ظاهر به مهندسی باطن هم می پرداختیم. جالب اینجاست که بهترین فضای سبز در مورد شهرک های غرب تهران برای شهرک آپادانا است که به دلیل عدم صدو پایان کار مالکین وضعیت فضای سبز و نگهداری آن را بر عهده گرفتند و به نظر میرسه که اگه شهرداری و پیمانکار داخلی دخالت نکنه نتیجه ی بهتری به دست می آید . البته این مسائل فقط خنده تلخی است که دلقک آن از بهشت آمده.

+ نوشته شده در  شنبه دوم فروردین ۱۳۹۳ساعت 21:30  توسط هانیه وفادار | 

در زمان کنونی تنها 21 درصد از حجم مخازن سدهای استان تهران از آب پر شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۲ساعت 11:12  توسط هانیه وفادار | 
یکی از دوستان قدیمی چند روز پیش به من گفت قراره قیمت آب در سال 1393 ،7 برابر بشه

توی خیابون ما طی این چند روز چندین همسایه فرش شستن و اندازه ی یک استخر آب راه انداختند

هنوز استاندارد های شهر نشینی یا ایران نشینی برای بسیاری مشخص نیست ( اطلاع رسانی کنید )

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۲ساعت 23:33  توسط هانیه وفادار | 
وزیر نیرو گفت: وضعیت آبی کشور از مرحله بحرانی هم عبور کرده است

وی ادامه داد: در زمان کنونی از 120 میلیارد مترمکعب آب تجدیدشونده کشور، سالانه 96 میلیارد مترمکعب استفاده می شود که 80 درصد از منابع تجدیدشونده کشور است و کشور اکنون از مرحله بحران آبی نیز عبور کرده است. 

وی افزود: اکنون 298 دشت مطالعاتی کشور دچار بیلان منفی در آب های زیرزمینی است و با شرایطی مشابه دریاچه ارومیه مواجه هستیم

سدهایی که برای ذخیره 130 میلیون مترمکعب آب ساخته شده بودند، هیچ گاه بیش از 30 میلیون مترمکعب آب نداشته اند و وضعیت نگران کننده ای وجود دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۲ساعت 23:47  توسط هانیه وفادار | 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۹ساعت 12:57  توسط هانیه وفادار | 

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، بر اثر آبگیری سد گتوند علیا که قرار بود ابتدا در مرداد و سپس در شهریور ماه امسال انجام ‌گیرد، 18روستای شهرستان مسجدسلیمان و 14 روستای شهرستان لالی زیر آب می‌روند و 9 روستای مسجدسلیمان نیز در حریم سد قرار دارند که باید تخلیه شوند.
در این فرآیند 129 خانوار در روستاهای مسجدسلیمان و 125 خانوار در روستاهای لالی ناگزیر از جابه‌جایی هستند این درحالی است که شغل اصلی آنها کشاورزی و دامداری است.
از دو سال گذشته جلسات بررسی راه‌های جابه‌جایی این روستاها در دستور کار استانداری خوزستان قرار گرفت.


منبع


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۸۹ساعت 9:46  توسط هانیه وفادار | 
شاید از نظر علمی همچین مطلبی امکان پذیر نباشد، اما آقای Anatoly Beloshchin ( غواص ) که با گرفتن عکسهایی از عمق 60 متری cenote Angelita در مکزیک تهیه کرده اند که نشان میدهد این قضیه امکان پذیر است. همانطور که در عکسهای مشاهده مینمایید در این نقطه خاص که در غاری در اعماق این آبهاست غواصان مکانی را کشف کرده اند که همانند رودخانه ای به همراه درختان اما در زیر آب میباشد.

منبع

 

عکسها در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۹ساعت 18:11  توسط زهره فرجي | 


Execeetidae یا ماهی پرنده از خانواده ماهی های آبزی است و از 70 گونه تشکیل شده است که در 7 تا 9 طبقه دسته بندی می شود.
ماهی های پرنده در اکثر اقیانوس های مهم دیده می شوند. چشمگیر ترین ویژگی این ماهی ها به باله های سینه آنها مربوط می شود که به طور غیر عادی بزرگ هستند و ماهی را قارد می سازند که به آهستگی پرش های کوتاهی داشته باشند. بعضی گونه ها باله های لگنی بزرگی دارند که باعث می شود که آنها طوری بنظر برسند که گوی 4 بال دارند. باله دمی معمولا به حالت چنگال مانند است که تکه بالای آن کوتاهتر از تکه پایین است.
طول اکثر گونه ها حداکثر به 30 سانتی متر می رسد، اگر چه تعداد محدودی از آنها ممکن است طولشان به 45 سانتی متر هم برسد.
موشک هدایت شونده Exocet نیز اسم خود را احتمالا از نام این ماهی گرفته است.
منبع

منبع

ادامه مطلب را ببینید

Flying Fish (16 images)

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۹ساعت 18:2  توسط زهره فرجي | 
نمايشگاه گل و گياه محلات تنها سالي يكبار و به مدت چهار روز برگزار ميشه

و از انواع كاكتوس گرفته تا انواع نخل هاي زينتي براي نمايش گذاشته ميشن. و در روز پنجم به فروش ميرسند.

البته يه بخش هم به عنوان تجهيزات آبياري داره كه به روزترين تجهيزات رو به نمايش ميزاره.

خود محلات هم شهر فوق العاده زيباييه .اين شهر يه چشمه پر آب داره تا حدي پر آبه كه علاوه بر اين كه  آب شهرو تامين ميكنه ،تمام زمينهاي كشاورزيو  هم با آب اين چشمه آبياري ميكنن!

در اين نمايشگاه دوتا گياه زينتي بيشتر از همه توجه من و جلب كردن يكي گياهي به شكل گل تخم مرغ و دومي گياهي به شكل گل بلال.

اميدوارم قسمت شمام بشه;-)

براي ديدن عكسا روشون كليك كنيد.


+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم مهر ۱۳۸۹ساعت 20:30  توسط زهره فرجي | 

داشتم تو سایت good.is گشت میزدمو و Design های باحاله این سایتو میدیم یهو چشمم افتاد به این ایده خیلی حوشگل برای صرفه جویی آب تو این بی آبی، نگاه کنید!!:

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم مهر ۱۳۸۹ساعت 22:50  توسط احمد دوستی | 
سلام بچه ها امیدوارم این دفعه بتونید بازش کنید.

دانلود

+ نوشته شده در  شنبه سوم مهر ۱۳۸۹ساعت 9:14  توسط هانیه وفادار | 
حركت گروهي ميليونها خرچنگ قرمز در يكي از جزاير استراليا كه عنوان پارك ملي كريسمس رابا خود يدك مي كشد و درايت مسئولان محيط زيست اين كشور براي حفظ اين خرچنگ ها حقيقتا نمونه بارزي از رشد درك و آگاهي هاي زيست محيطي در بدنه تصميم گيري و اجرايي اين كشور را به نمايش مي گذارد .

آنجا كه براي حفظ خرچنگ ها ،‌در جزيره اي كه حتي انسان زندگي نمي كند ،‌ تدابير شديد ترافيكي و رفت و آمد اعمال مي شود و جاده ها را مي بندند تا گردشگران با خودرو نتوانند مانع از حركت و له شدن انها در كف جاده شوند ،‌ واقعا حسرت و حيرت همگان را بر مي انگيزد كه تفاوت بين ما در ايران و آنها در استراليا چقدر زياد است .

img4u.net

img4u.net

نمي دانم آيا ۵۰۰ سال ديگر تفكر زيست محيطي و احترام به حقوق زيستمندان در بدنه كشور ما به بلوغ خواهد رسيد يا كماكان همان انسانهاي خودخواه و گناهكاري خواهيم بود كه حق زيستن را فقط براي خودمان و خانواده مان مي خواهيم و هر موجودي اعم از انسان هاي ديگر و گياهان و جانوران را مزاحم و مجرم تلقي مي كنيم و از بين مي بريم.

تفاوت يك پارك ملي را در ايران و استراليا ببينيد و خود قضاوت كنيد كه آيا ما هم مي توانيم ادعا كنيم كه پارك ملي داريم همچون ،‌پارك ملي درياچه اروميه ، گلستان ،‌كوير، نايبند، سرخه حصار و خجير و ...؟؟ بدا به حال يوزپلنگ و پلنگ و گوزن و گربه وحشي و گرگ و قوچ و ميش و ... ما كه حتي حق نفس كشيدن در اين كشور را ندارند چه رسد به اينكه جهت رفاهشان مسير هاي مخصوص عبور و مرور ايجاد شود و مقررات شديد ترافيكي براي حفاظت شان.

[img4u.net]

حالا ببينيد، پارك ملي گلستان و براي نمونه پلنگ ايران را در اين به اصطلاح پارك ملي !

[img4u.net]

اين سرنوشت محتوم يك توله پلنگ در يك پارك ملي يعني پارك ملي گلستان است كه قرار بوده از جاده عبور كند. متاسفانه اين پارك سالهاست كه قرباني مطامع شخصي عده اي از مسئولان استاني و غير استاني شده تا به هر قيمتي شده جاده داخل پارك را كه قرار بود به بيرون از پارك منتقل بشه ، تبديل به اتوبان كنند.

[img4u.net]

اين هم جاده عريض و طويل شده گلستان در داخل پارك ملي ! عكس مربوط به سال ۱۳۸۷ است.

حالا رييس سازمان محيط زيست گفته ،‌جلوي تعريض بيشتر را گرفته و اين قسمت هاي مسطح شده را شخم زدند و نهالكاري كردند! شخم زمين در پارك ملي!! نهال كاري در پارك ملي! تخريب در پارك ملي! اين چيزها فقط در يك كشور جهان سومي مثل ايران مي تونه اتفاق بيافته. اينجا زمين كشاورزي نيست كه شخمش بزنيم و درخت بكاريم اينجا پارك ملي است كه به موجب تمامي مقررات داخلي و بين المللي حتي كندن يك شاخه بوته هم ممنوع است چه رسد به شخم و تخريب و ....

فرق ما با استراليا در همين چيزهاست.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 1:28  توسط احمد دوستی | 

Hi Fellows!

It’s 00:02 am and I’ve just found an old Environmental Convention named “1971 Ramsar Convention” ! stay with me to find out what it is …

Do you remember one of my posts about Lake Orumieh?

In That article, it was mentioned that Lake Orumieh is going to disappear and is getting dry … some days ago I heard one of my friends that the lake is not going any where ! No danger is imminent it …

Anyway I decided to have a look on the last news about Lake Orumieh conditions and :-S here is what I found !

Lake Ormieh is not even in a good mood but it’s being threatened by the Global warming to become red! Let ‘s have a look on www.presstv.ir


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۹ساعت 1:26  توسط هانیه وفادار | 

در یونان قدیم ومصرباستان در معبد ژوپیترزیر پای عروس ودامادبرگ وشاخه گردو می انداختند تا آنها از قید جادو وطلسم رها شوندوخوشبخت بشن!!!!!!!!!!!!!!!

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه یکم شهریور ۱۳۸۹ساعت 0:55  توسط آرزو حسن نایبی | 

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت 18:31  توسط هانیه وفادار | 
با این تابستانه گرم چی میکنین؟! تعطیلات خوش می گذره؟!

می دونین گرمترین نقطه جهان کجاست؟ حرف و حدیث خیلی زیاده، یعضی ها صحرای العزیزیه لیبی که بالاترین دمای ثبت شده  آن 58 درجه سانتی گراد بوده و برخی دیگه دره ی مرگ (Death valley) در کالیفرنیا با 56 درجه سانتی گراد را گرمترین نقطه جهان می دونند اما.......   آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!!

ماهواره ی سازمان ناسا در کویر لوت دمای 71 درجه سناتیگراد را نیز ثبت کرده است و کارشناسان معتقدند که این دما بالاترین دمای ثبت شده در جهان است !!!

IMG4U

منطقه گندم بریان در دشت لوت که در ۸۰ کیلومتری شهداد و در شرق رود بیرجند قرار گرفته، پست ترین منطقه ایران، منطقه ای به طول ۲۰۰ کیلومتر و عرض ۱۵۰ کیلومتر،  پوشش منطقه آتشفشانی و همین پوشش سیاه آتشفشانی موجب بالا رفتن شدید گرما تو این منطقه  شده، اینجا جاییه که هیچ موجود زنده ای موجودیت نداره حتی باکتری!!


اون لکه نفتی خلیج مکزیک رو که یادتون هست؟  عکس زیر شستشوی پرندگان مهاجرآلوده شده به نفت در خلیج مکزیک رو نشون میده!  ای جانم!!! 

 IMG4U


اینم سرگرمی جدید برای اونایی که نمی تونند ساکت یه جا بشینند!!

IMG4U

IMG4U

IMG4U

میدونین چی بود؟ حافظه مموری با ظاهری انعطاف‌پذیر و کاملاً متفاوت! در قسمت بیرونی این حافظه میلیون‌ها آهن‌ربا در اندازه‌های میکرونی به کار رفته و به همین دلیل این ابزار در برابر وسایل آهنی تغییر شکل میده.

این حافظه شگفت‌انگیز را میشه به شکل توپ درآورد، پهن کرد، کشید، و مثل یک خمیر بازی با آن به بازی مشغول شد! میتونید از داروخانه های معتبر نه ببخشید از فروشگاههای معتبر با پرداخت 13.5 دلار ‌ یک فروند از این حافظه‌ها را خریداری نمایید!!!

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم تیر ۱۳۸۹ساعت 12:18  توسط احمد دوستی | 

با سلام خدمت دوستان عزیز

عکسی که در بالا مشاهده می کنید مربوط به سایت www.ehda.ir می باشد.

این سایت که زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی است با ارائه ی خدمات جالب شما را با سیستم پیوند اعضا در ایران آشنا می کند.

شما به راحتی میتوانیداز طریق این سایت کارت اهدای عضو دریافت کنید.

هرچند که داشتن کارت اهدای عضو در مواقع ضروری از نظر قانونی برای اهدای عضو مورد قبول نیست ولی شما با گرفتن این کارت به فرهنگ اهدای عضو و تغییر عقاید مردم کمک میکنید و در بسیاری از مواقع داشتن این کارت در تصمیم خانواده ها برای انجام یک کار نیک بسیار موثر خواهد بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم تیر ۱۳۸۹ساعت 14:20  توسط هانیه وفادار | 

شاهدانه cannabis sativa

گیاهی یک ساله با برگهای قطره‌ای است. میوه این گیاه ریز و روغنی بوده و خاصیت آرامش بخش دارد که از آن برای درمان تخدیر نیز استفاده می‌شود. در فرهنگ لاتین به گل شاهدانه ماری جوانا گفته می‌شود. بهترین ماری جوانای دنیا در کشور جامائیکا می‌روید که سمبل این کشور برگ شاهدانه‌است.

گیاهی شبیه به گزنه که بلندیش تا دو متر می‌رسد برگ‌هایش دراز است و دانه‌هایی به اندازه فندق دارد که روغنی و بدبوست و از آن روغنی می‌گیرند که به مصرف تهیه صابون می‌رسد. از سر شاخه‌های گلدار آن بنگ و چرس گرفته می‌شود.

بر طبق بیانات مورخین، شاهدانه از اولین گیاهانی بوده که توسط بشر کشت شده است و استفاده از برگ شاهدانه به عنوان مخدر به بیش از ۳۰۰۰ قبل از میلاد می‌رسد. بر طبق گزارش سازمان ملل، سالانه حدود ۱۶۴ میلیون نفر از شاهدانه به عنوان مخدر استفاده می‌کنند و این در حالی است که قریب به ۲۳ میلیون نفر آنرا روزانه مصرف می‌کنند.

گیاه شاهدانه نر دارای خاصیت مخدر ضعیف بوده و گیاه ماده یکی از پر طرفدار ترین مخدرهای دنیاست.

گیاه مؤنث شاهدانه دارای چندین گل است. به این گل‌ها ماری جوانا گفته می‌شود که پس از چیدن از گیاه و خشک شدن باید آنرا میان انگشتان گرفت و با فشار دادن به صورت ریز شده در آورد. داخل تخمدان، دانه‌های سیاه رنگی است که در حقیقت همان شاهدانه‌ای است که به عنوان آجیل در ایران مصرف می‌شود و طعم مطبوعی دارد. گلبرگ‌های ریز شده را همانند توتون سیگار در یک کاغذ می‌پیچند و اکثرا بدون فیلتر آنرا می‌کشند. اگر برای مصرف ماری جوانا دانه‌ای شاهدانه را جدا نکنند، هنگام کشیدن آن تولید صدای تق تق می‌کند و باعث چرب شدن کاغذ می‌شود. دود ناشی از کشیدن ماری جوانا بسیار زیاد و غلیط است.

فهرست مندرجات

 • احساس سر خوشی غیر طبیعی
 • خنده آور
 • سرخی قابل توجه چشم‌ها
 • خشکی دهان
 • افزایش اشتها و عطش فراوان
 • انبساط عضلات
 • افزایش ضربان قلب
 • در نهایت خواب آلودگی و احساس آرامش


حشیش

به عصاره گل‌های شاهدانه مؤنث حشیش می‌گویند که می‌توان آنرا کشید یا به صورت چلیم مصرف کرد. حشیش ماده‌ای جامد اما نرم است و به سختی می‌توان آنرا شکل داد. حشیش اثراتی مشابه ماری جوانا دارد اما تا حدودی توهم زا بوده و هم حالت شادی آور دارد و هم حالت غمناکی. حشیش بویی تقریبا مشابه ماری جوانا دارد. حشیش سراسر حالت‌های متضاد است. در بعضی مصرف کنندگان حالت خواب آلودگی و در برخی بی خوابی رخ می‌دهد.

استعمال حشیش

ابتدا به اندازه یک لوبیا حشیش را تکه می‌کنند. سپس آنرا با آتشی که خود دود نکند داغ می‌کنند تا نرم شود. به محض اینکه حشیش آتش گرفت آنرا خاموش کرده و با دست به قطعات کوچکتر تبدیل می‌کنند. این قطعات را با توتن یک سیگار مخلوط کرده و می‌کشند.

روغن حشیش

روغن حشیش عموما فروخته نمی‌شود و بیشتر خود تولید کنندگان حشیش آنرا استفاده می‌کنند. روغن را روی سیگار می‌ریزند و سیگار چرب شده را می‌کشند و اثر آن به مراتب بسیار بیشتر از خود حشیش است.براي سرخوشي ووو

مضرات

هنگام کشیدن شاهدانه دمای تولیدی برابر ۷۰۰ درجه سانتیگراد تولید می‌کند و باعث آسیب ریه‌ها می‌شود. همچنین این مخدر با تاثیر بر مغز موقتا ایجاد اختلال در سیستم تعادل بدن می‌گذارد. بر طبق گزارش سازمان ملل متحد میزان قطران هر سیگار ماری جوانا برابر با کشیدن ۵ سیگار پشت سر هم می‌باشد. اما ضرر ناشی از مصرف آن از خود تنباکو پایین تر است.

مصرف دخانی حشیش و ماری جوانا بدلیل استنشاق دود حاصل از سوختن گیاه، در دراز مدت ممکن است باعث بیماری برونشیت شود. مصرف حشیش در بعضی موارد باعث خنده‌های بی اختیار می‌شود.

مصرف ماری جوانا و حشیش با هم

برای رسیدن به حداکثر توهم زایی و سرخوشی، حشیش را به جای توتون سیگار با ماری جوانا مخلوط می‌کنند. به مخلوط حاصله در انگلیسی جوینت کانابیس می‌گویند و در اصطلاح فارسی به آن کوکتل یا «افلاطونی» می‌گویند.

بچه ها من جدا امیدوارم که از مطالب مربوط به گیاه شاهدانه استفاده کنین و وارد فاز بد آموزیش نشین

در کوچه و بازار به حشیش اصطلاحا سیگاری هم میگن و فعلش بار زدن هست. همینطوره در مورد ماده ی مخدر گرس.

همونطور که گفته شد از شادونه به عنوان آجیل هم استفاده میشه و باید بدونید که غذای بسیاری از پرنده های اهلی از جمله قناری هست.

از بین تمام موارد استعمال من به شماها دوستانه توصیه مکنم که برید عطاری نیم کیلو شادونه بخرید و پس از بو دادن با خودتون ببرین دانشگاه و سر کلاس نوش جان کنین تا فرمایشات استاد محترم با تاثیری صد چندان بچسبه به مغز.

منبع : http://fa.wikipedia.org

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم تیر ۱۳۸۹ساعت 1:54  توسط سید محمد حسین یزدانشناس | 

یک لکه بزرگ نفتی که 74000 کیلومتر مربع اندازه گیری شده انتظار میره که به سمت خط ساحل خلیج

آمریکا برسه که اگر این اتفاق بیوفته یک منطقه ی غنی از گونه های حیات وحش به خطر خواهد افتاد.

البته با چیزی که من تو اخبار دیدم به نظر که خیلی وقته رسیده!

در حدود 1000 بشکه نفت در روز ! 1000 بشکه ! در حال نشت در زیر دریا هست که از هفته ی گذشته شروع شده و درست بعد ازانفجاری هست دریکی از حلقه های مته حین عملیات رخ داده.

گارد ساحلی آمریکا در تلاشه ( داره خودشو میکشه ) که این لکه ی نفتی رو مهار کنه البته به علت اینکه در جهت وزش باد جابه جایی پیش اومده این لکه داره به سمت خشکی میره.

خطری که ساحل رو تهدید میکنه زمان تخم گذاری میگو ها ، خرچنگ ها و ماهی هاست به علاوه اینکه گونه های مختلف لاک پشت های دریایی در خطر هستند.

کارشناسات حیات وحش میگن که اونا به طور جدی نگران انهدامی هستند که نفت ایجاد خواهد کرد ( دستشون درد نکنه)

11 نفر مفقود شدند و به نظر میرسه که جان خودشون رو از دست داده باشند بعد از انفجار حلقه ی مته ی زیر دریا و غرق شدن اون در 4 شنبه ی گذشته گذشته.

گروهی که از یک زیردریایی روبوتیک استفاده میکردند تا به حال موفق نشده اند که دستگاه خاموش کننده ای رو که مانع از نشت نفت میشه فعال کنند ....

ان شاالله که زود تر درست شه

منبع : http://www.euronews.net/2010/04/28/gulf-of-mexico-oil-spill-threatens-wildlife/

28/4/2010

ببخشید جمله بندی نداشت . سریع آماده شد

این عکسرو هم که آقای دوستی لینکشو فرستاده بودند ببینید.+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 22:37  توسط هانیه وفادار | 

آب به عنوان منبع وسرچشمه حیات یکی ازاصلی ترین عوامل رشدوتوسعه درجوامع بشری وهمچنین توزیع گونه های گیاهی درسطح زمین به شمارمی آید. ازسوی دیگربخش کشاورزی که تأمین کننده اصلی غذا، این نیازحیاتی درجهان به شمارمی رود، کاملاً وابسته به منابع آبی است به طوری که بیشترین میزان مصرف آب درجهان (حدود75درصد) به بخش کشاورزی اختصاص یافته است که این رقم درکشورهای درحال توسعه به بیش از90درصدآب مصرفی می رسد. این درحالی است که درایران 92درصد آب استحصالی ازمنابع مختلف درعرصه کشاورزی مصرف می شود و تنها کمتراز8 درصدآن به مصارف خانگی وصنعتی می رسد. اما متأسفانه بایدگفت که به دلیل رواج شیوه های آبیاری سنتی درکشورکه ازراندمان پایینی برخوردارند ، عملاً بیش از75 درصدآب مصرفی دربخش کشاورزی به هدررفته ونقش مؤثری درتولیدمحصول ایفا نمی نماید.

طبق آماراعلام شده درسال های اخیر به دلیل کاهش نزولات جوی درایران و برداشت بی رویه ازمنابع آب زیرزمینی ، باکاهش سالانه بیش از3 میلیاردمترمکعب ذخیره آب های زیرزمینی روبروهستیم . همچنین متوسط سالانه آب های سطحی مورداستفاده دربخش کشاورزی بالغ بر240میلیون مترمکعب است.با مقایسه حجم کل آب مصرفی در بخش کشاورزی (یک میلیارد مترمکعب) و مساحت اراضی فاریاب زیرکشت انواع محصولات زراعی وباغی  به ترتیب 69470 و82000 هکتار مشاهده می شود که سالانه به طورمتوسط 12 الی 13هزارمترمکعب درهرهکتاراز اراضی زراعی مصرف می شود. این درحالی است که با اسفاده ازتکنولوژی ودانش روزدنیا درزمینه آبیاری می توان تاحدزیادی ازهدررفتن این منابع حیاتی وگرانقدرجلوگیری نمود. دراین راستا ترویج استفاده ازسیستم های نوین وبه نسبت کم هزینه آبیاری وبهینه سازی مدیریت ازمنابع آب امری بسیارمؤثراست.

 

 

گرچه درسال های اخیراستفاده ازشیوه های آبیاری تحت فشاررشدسریعی داشته است لکن روش های آبیاری آبیاری سطحی هنوزهم رایج ترین شیوه آبیاری دردنیاست. درایران 90درصدکل آبیاری کشوربه طریق سطحی یاردیفی انجام می شود.

 روش های آبیاری سطحی بدلیل پایین بودن سرمایه گذاری اولیه ، هزینه کم تعمیر و نگهداری و نیاز به انرژی کمتر نسبت به روشهای آبیاری تحت فشار ، یکی از متداولترین روشهای آبیاری در دنیا می باشد..
بدلیل ماهیت ذاتی روابط آب و خاک ، راندمان پایین و پیچیده بودن مدیریت آبیاری از عمده نقاط ضعف این روش به شمار می آید که این ناشی از درجه اتوماسیون پایین ، عدم امکان بکارگیری ابزار و تاسیسات اندازه گیری و کنترل جریان و از طرف دیگر نیاز به نیروی کارگری ماهر در این روش آبیاری می باشد . پیشرفتهای اخیر در تکنولوژی روشهای آبیاری سطحی بطور قابل ملاحظه ای برتری سیستم های تحت فشار را از نظر بازدهی کاهش داده و یا در برخی شرایط از بین برده است .

با توجه به مشکلات و مسائلی که در استفاده از نهرهای خاکی برای آبرسانی به مزارع وجود دارد ، ایجاب می کند تا دیگر روشهایی که برای این منظور می تواند به کار برده شود نیز مورد ارزیابی قرارگیرد تا ضمن حفظ مزایای آبیاری سطحی ، از معایب آن کاسته گردد .

روش های آبیاری تحت فشاراغلب باوجود راندمان بالا بامحدودیت های متعددی مواجهند که مانع ازکاربرد وسیع آنها شده است . استفاده ازاین روش ها پیش زمینه های متعددی رامی طلبد. ازجمله نیازبه یکپارچه سازی اراضی کشاورزی ، سرمایه گذاری کلان دولتی و خصوصی ، با صرفه ترشدن کارکشاورزی برای تولیدکننده . برخی محدودیت های ذاتی این سیستم ها نظیرعامل گرفتگی و عامل شوری. به همین دلیل نیز روش های آبیاری تحت فشارتا کنون نتوانسته اند در کشور جایگزین روش های آبیاری سطحی شده ودر مقیاس وسیع مورد استقبال قرارگیرند.

چکیده:

انتقال نامناسب آب ازمحل منبع آب تامزرعه وتوزیع آن درداخل مزرعه ازمشکلات عمده روش آبیاری سطحی (ردیفی) است که امروزه راهکارهای مفیدی برای رفع آن ارائه شده است . تحقیقات نشان داده اند که بیشترین میزان هدررفتن آب دربخش کشاورزی درانهاروکانال های سنتی صورت می پذیرد . لوله گذاری مزارع جهت توزیع آب درردیف های کشت نیزانعطاف پذیری قابل توجهی رادرروش آبیاری ایجاد می کند، به طوری که ابتدا می توان مقدارزیاد آب رابه درون هرشیارهدایت کرد تاتمام سطح خاک مرطوب شود ، آنگاه جریان آب راآنقدرکم کردکه تنها مقدارآب لازم برای مرطوب نگاه داشتن خاک وارد شیارشود ، بدین ترتیب باتنظیم مقدارآب جاری به درون شیارها ، ایجاد رواناب درانتهای شیاربه حداقل می رسد ومصرف یکنواخت آب درمزرعه افزایش می یابد.

استفاده از لوله های دریچه دار از جمله تکنیکهایی است که باعث حذف برخی از نقاط ضعف آبیاری سطحی گردیده است . در آبیاری با این روش ، لوله های پلی اتیلن نرم مجهز به دریچه های قابل تنظیم جایگزین نهرهای خاکی داخل مزرعه ( کانالهای درجه4) می گردد . نتایج ارزیابی صورت گرفته در کشور های مختلف جهان اعم از استرالیا ، چین و مصر و ایران نشان می دهد که کاربرد لوله های دریچه دار در روشهای آبیاری سطحی باعث کاهش مصرف آب به میزان 28-25 درصد و افزایش راندمان کاربرد آب تا حدود 30درصد نسبت به روشهای سنتی می گردد . از مزایای دیگر این روش می توان به مدیریت و بهره برداری ساده ، آبشویی آسان ، ذخیره 5 درصدی در اراضی کشاورزی ، یکنواختی بیشتر در توزیع آب ، حفظ انرژی بدون تاثیر در بازدهی محصول و امکان استفاده از آب با کیفیت پایین ( از لحاظ فیزیکی و شیمیایی ) در آبیاری بدون آسیب رساندن به سیستم ( برخلاف سیستم های آبیاری و قطره ای ) اشاره نمود .

واژه های کلیدی : لوله های دریچه دار، آبیاری سطحی

لوله های دریچه دار

استفاده ازلوله های دریچه دار جهت بهبود روشهای آبیاری سطحی به ویژه آبیاری ردیفی ازدهه 1960میلادی دردنیا رواج یافت. لوله های اولیه ازجنس آلومینیوم ساخته می شدند، اما با پیشرفت صنایع پتروشیمی و تولید مواد پلیمری و پی وی سی ، به تدریج این مواد جایگزین آلومینیوم شده وسیستمی بسیارمقرون به صرفه ، سبک وکارآمد را پدیدآوردند که قادر بود جایگزین جوی ها وکانال های سنتی درسیستم رایج آبیاری سطحی گردد.

لوله های دریچه دار عبارتست از لوله های پلی اتیلن نرم مجهز به دریچه های قابل تنظیم که بعنوان مجاری درجه 4 می توانند جایگزین مناسبی برای کانالهای خاکی گردند . در این سیستم آب بجای نهر خاکی در لوله جریان داشته و تلفات ناشی از نشت آب در کانالهای خاکی به حداقل خواهد رسید . این لوله ها که در کلاف های 100 و 200 متری ساخته می شود ، بوسیله گیره مخصوص به دهانه خروجی آبگیر و یا به یکدیگر متصل شده و در امتداد طول قطعه آبیاری به طول مناسب مستقر می گردد . لوله ها در فواصل معین مجهز به دهانه های خروجی آب ( دریچه ) می باشند و مقطع دهانه هر دریچه بوسیله کلاهک مخصوص قابل تنظیم است . بطوریکه مقدار جریان خروجی از هر دریچه را می توان متناسب با مقدار مورد نیاز با مقدار مورد نیاز ( حداکثر 5/2 لیتر در ثانیه ) تنظیم نمود .

نتایج و مباحث ارائه شده در این مقاله بیانگر این مطلب می باشد که استفاده از لوله های دریچه دار ابزار اصلی برای بهبود سیستم های آبیاری سطحی بشمار می آید . طراحی مناسب لوله های دریچه دار به همراه تسطیح دقیق ، می تواند یکنواختی توزیع آب و ذخیره آب آبیاری را در اراضی زراعی و باغی بهبود ببخشد . در حالیکه تولید محصول نیز در مقایسه با روش آبیاری سطحی سنتی به طور چشمگیری افزایش می یابد . بعبارت دیگر در مقابل روش های آبیاری سطحی سنتی ، سیستم لوله های دریچه دار دارای مزایای همچون یکنواختی بیشتر در توزیع آب ، کاهش مقدار آب آبیاری و همچنین حفظ انرژی بدون تاثیر در بازدهی محصول را می باشد . همچنین این سیستم دارای قابلیت فراوانی از جمله انعطاف پذیری ،  بهره برداری آسان ، نیاز کم نیروی کارگری و جابجایی آسان می باشد. 
از آنجا که در بسیاری از مناطق کشور آب با کیفیت پایین ( فیزیکی – شیمیایی ) بعنوان یک منبع آب قابل دسترس برای استفاده در محصولات کشاورزی مطرح می باشد که سیستمهای آبیاری تحت فشار (قطره ای و بارانی ) بدلیل غلظت بالای مواد نمی توانند برای آبیاری با این نوع آب ها مورد استفاده قرار گیرند ، سیستم لوله های دریچه دار برای آبیاری اراضی تحت پوشش می تواند بدون کاهش راندمان و مشکلات تخریب سیستم ، برای اینگونه آبها به ویژه با غلظت مواد رسوبی با اطمینان بکار برده شود .

استفاده ازلوله های دریچه دار در کشت های ردیفی دارای مزایای متعددی است که درذیل به تعدادی ازآنها اشاره می شود.

1- لوله های دریچه دار به علت کاهش نفوذعمقی وتبخیرسطحی آب حین انتقال وتوزیع درزمین های زراعی ، موجب حداقل 35-30 درصد صرفه جویی درمصرف آب می گردند.به این ترتیب راندمان آبیاری ردیفی به 70-60درصد اقزایش یافته و با حذف کانال ها وجوی های خاکی موردنیازدرآبیاری سنتی ،10درصدبه سطح زیرکشت مزرعه افزوده می گردد.

2- لوله های جدید ازجنس مواد پلیمری بسیارسبک وکم حجم بوده ، به راحتی قابل انتقال وجابه جایی هستند . می توان پس ازاتمام یک فصل کشت آنها راجمع آوری ودرمحلی نگهداری نمود ودرفصل بعد مجدداً مورد استفاده قرارداد.استفاده ازاین لوله ها نیازبه ایجاد آب بند، خرید سیفون وکارگذاشتن پلاستیک دردهانه جوی ها را برطرف می کند.

3- درآبیاری با استفاده ازلوله های دریچه دار برخلاف جوی های سنتی ، مشکل آب بردگی و.... ایجادنشده و به علت سهولت وسرعت کاربرد، یک نفرآبیارقادراست کارسه نفر را انجام دهد. همچنین مانع ازانتقال بذروعلف هرزاز طریق جریان آب به مزرعه می شودوهزینه های خریدعلف کش، سمپاشی ودفع مکانیکی علف های هرزدرمزرعه کاهش می یابد.

  4- لوله های دریچه داراز فرسایش سطحی خاک جلوگیری می کند. به دلیل صیقلی بودن جداره داخلی لوله هاسبب انتقال سریع آب درزمین زراعی شده ، راندمان آبیاری را افزایش می دهند. نوع آب از نظراملاح و مواد نامحلول موجود درآن ، هیچ گونه تأثیری درکارکرداین سیستم ندارد. نیازی به استفاده ازموتورو پمپ نداشته ، آب با استفاده ازنیروی شیب ثقلی زمین وبا حداقل فشار ممکن درمزرعه منتقل می شود.

5- لوله های دریچه دارقادرند عمل توزیع وانتقال کودهای شیمیایی را ازطریق جریان آب به انجام رسانده ،راندمان مصرف کود را افزایش دهند. به این طریق هزینه های خرید کود و کودپاشی درمزرعه تا40درصد کاهش می یابد. همچنین مانع ازایجاد رطوبت ناخواسته درسطح مزرعه وباغ گردیده و درنتیجه ازشیوع بیماریهای قارچی ، انگلی ، و... درمزرعه ممانعت می گردد.

نصب ،راه اندازی وکاربرد این سیستم بسیارآسان است و نیاز به دوره های آموزشی خاصی ندارد و هزینه تعمیر ونگهداری آن ناچیزاست . همچنین لوله ها پس ازاستهلاک قابل بازیافت بوده ، بقایای آن سبب آلودگی محیط زیست نمی گردد. این لوله ها در زراعت های مختلف وهمچنین در باغات میوه جهت آبیاری قابل استفاده است . می توان ازآنها بدون نصب دریچه وصرفا برای انتقال آب درصنایع ، کاخانجات ، دامداریها و گلخانه هانیز استفاده کرد. لوله های دریچه دار درمقایسه با سایرسیستم های نوین آبیاری، بسیارکم هزینه بوده واجرای آن تقریبا برای کشت تمامی محصولات زراعی وحتی درزمین های کوچک وخرده مالکی مقرون به صرفه است.

اجزای سیستم آبیاری هیدروگیت

1)لوله های هیدروگیت  2)اتصالات گالوانیزه جهت اتصال دولوله درامتدادیکدیگر 3)بست 4)دریچه: بانصب دریچه برروی لوله هادرابتدای هرردیف می توان عمل آبیاری وتوزیع آب درمزرعه رابه سهولت انجام داد. قطردریچه ها 2اینچ ومیزان آبدهی هردریچه بین صفرتا 2 لیتربرثانیه قابل تنظیم است.  5) پانچ: برای سوراخ کردن لوله جهت نصب دریچه به کارمی رود.  6) گیره انتهایی : برای مسدودکردن انتهاویا ابتدای مسیرآب درلوله ها مورد استفاده قرار می گیرد.  7) سه راهی وچهارراهی: ازجنس ورق آهن گالوانیزه بوده وبرای تقسیم آب ویاگرفتن انشعاب ازلوله اصلی کاربرددارند.

 

نحوه نصب وبکارگیری

پس ازانتخاب مناسب ترین مسیر، لازم است بسترسازی مناسب جهت پهن کردن لوله هاانجام شود.به این ترتیب که شیاری به عمق35-25ساتی متردر طول این مسیرحفرگردیده وازخاروخاشاک واشیا تیز و برنده کاملاً پاکسازی می شود. سپس لوله ها بادقت ومطابق نقشه ازپیش طراحی شده کارگذاشته خواهندشد. جهت نصب دریچه ها ، هنگامی که آب درلوله جریان دارد، حدود cm10بالاترازخط تای لوله بافروبردن پانچ ، سوراخی ایجادکرده وپس ازخارج نمودن قسمت پیچ تنظیم ازدریچه ، دریچه رابراحتی درداخل سوراخ ایجادشده قرارمی دهیم ،بابستن شیرتنظیم ، خروجی آب رابه اندازه دلخواه تنظیم می نماییم .بابسته شدن شیرتنظیم به هیچ عنوان آب ازدریچه ها خارج نخواهدشد.فواصل ایجاد دریچه هابه دلخواه قابل تنظیم است.

 لوله های هیدروگیت قادرند ازهرنوع منبع آب اعم ازچاه ، کانال ، قنات وغیره آبگیری نمایند، اما لازم است ازاتصال مستقیم لوله هابه منبع آب فشارقوی خودداری گردد. بلکه بهتر است ابتدا آب در حوضچه آرامش ریخته وتلاطم و هوای آن گرفته شود و سپس وارد لوله گردد .

 برای جلوگیری ازتجمع هوادرلوله ها(به ویژه درنقاط مرتفع تر) وخروج هوای اضافی ازآن وهمچنین گرفتن انشعاب لوله هامی توانازبشکه استفاده نمود. می توان درپایان فصل ، لوله ها راجمع آوری ودرمحل مناسب نگهداری نمود، تادرفصل کشت بعدی مجداً نصب وازآن استفاده گردد.

بایدتوجه نمود لوله های هیدروگیت برای استفاده دراراضی سطحی با شیب ملایم طراحی شده اند واستفاده ازاین سیستم آبیاری درشیب های منفی(روبه بلندی) موجب صدمه دیدن و ترکیدگی آنهامی گردد.لوله ها درصورت نصب درداخل قنوات ازعمرطولانی تری برخورداربوده وبه دلیل عدم نفوذ عمقی و تبخیرآب ، میزان آبدهی وسرعت انتقال آب درقنوات را افزایش می دهند. لوله های هیدروگیت درباغات میوه ودر زراعت های مختلف ازقبیل پنبه ،ذرت، سیب زمینی ، چغندرقند،گندم وجو وغیره قابل نصب واستفاده می باشند.                               

قبل از آبگیری لوله ها ، ممکن است وزش باد سبب جابجایی لوله ها شود. می توان با ریختن چند بیل خاک روی لوله ها ، آنها را در جای خود ثابت نمود . پس از آبگیری ، شدیدترین بادها نیز نمی تواند لوله ها را جابجا کند. هنگام وصل رولهای صد متری به یکدیگر و استفاده از بست جهت ثابت کردن لوله ها ، بایستی دقت شود که آب بندی کامل شود. اگر در این رابطه مشکلی پیش آید زیر بست ، لاستیک یا قطعه ای از تیوپ لاستیکی نرم استفاده نمایید تا مانع از بریدگی لوله شود

 

مقایسه کارایی روش آبیاری سطحی با لوله های دریچه دار

ردیف

روش آبیاری سطحی (ردیفی) معمولی

روش آبیاری سطحی با لوله های دریچه دار

1

به احداث کانال و جوی خاکی به عرض 4-3 متر و به طول سرتاسر مزرعه نیاز دارد

به کانال و جوی خاکی نیازی نیست و بجای آنها می توان از لوله های دریچه دار هیدروگیت استفاده نمود

2

نفوذ عمقی و تبخیر سطحی آب در کانالهای و جویهای خاکی فراوان است

نفوذ عمقی و تبخیر سطحی آب با استفاده از لوله های هیدروگیت وجود ندارد

3

راندمان مصرف آب حداکثر 40-35 درصد می باشد

 

دراثر حذف کانالها و جویهای خاکی داخل مزرعه راندمان مصرف آب به بیش از 70درصد افزایش می یابد

4

سرعت آبیاری کم است

سرعت آبیاری بخصوص درخاک آب مزرعه بالا می باشد

5

آبیاری شبانه بسیار مشکل و با راندمان کمتر از روز انجام پذیر است

آبیاری شبانه بسیار راحت و تفاوتی با راندمان آبیاری روزانه ندارد

6

توزیع کود در مزرعه مشکل و با راندمان پایین میسر است

امکان استفاده از روش کود آبیاری و تزریق کود داخل شبکه و در نتیجه پخش یکنواخت آن وجود دارد

7

کانالها و جویهای خاکی بخصوص وقتی خیس و گل آلود باشندمانعی درجهت رفت و آمد تراکتور و ادوات کشاورزی خواهند بود

به علت حذف جویهای خاکی ، رفت و آمد تراکتور و ادوات کشاورزی بسیار آسان خواهد شد

8

آبیاری با استفاده از پلاستیک و سیفون و غیره مشکل است

سهولت آبیاری فقط با باز و بسته کردن دریچه های هیدروگیت امکان پذیر می گردد

9

بذر علفهای هرز توسط جویهای خاکی داخل مزرعه در سرتاسر مزرعه منتشر خواهد شد

به علت حرکت آب درداخل لوله هیدروگیت بذر علفهای هرز در مزرعه پخش نخواهد شد

نگاهی به روشهای آبیاری درشرکت کشت وصنعت کارون

در شرایط مزارع کشت وصنعت کارون ، روش آبیاری عمدتا روش نشتی است وتلفات آب درنهر های مزرعه (کانال های درجه 4) مورد چشمگیری بشمار می رود . میزان تلفات آب در نهرهای مزرعه ، بعلت احداث هرساله ویا موقع تجدید کشت و آسیب پذیری بدنه خاکی آن و عدم دقت های لازم در کار قابل توجه است . لذا یکی از راه های موثر برای جلوگیری از این تلفات ، جایگزینی سیستم های آبیاری بسته همانند هیدروفلوم می باشد.

درکشورهای در حال توسعه افزایش هزینه های آب،کارگروانرژی ازیک طرف وپایین بودن تولیددرواحد سطح از طرف دیگرشرایطی راایجاد نموده که یا می بایست راهی برای کم کردن هزینه ها وافزایش تولید یافت ویاکشت وکار محصولات پرتوقعی مانندنیشکررارهانمود. بررسی های کارشناسی نشان می دهد که هزینه های آب ،کارگروانرژی مستقیما ناشی ازآبیاری است. آمار وارقام شرکت کشت وصنعت کارون حاکی است که سالانه بالغ بریک میلیارد متر مکعب آب در مزارع نیشکرمصرف می شود . گزارشات نشان می دهد که سالانه برای هر هکتار حدود 38 هزار متر مکعب آب به مصرف نیشکر در خوزستان می رسد . محاسبات فنی نشان می دهد که نیاز آبی نیشکر در خوزستان بصورت خالص 23 هزار متر مکعب در دوره رشد می باشد ودر نتیجه در چنین شرایطی راندمان آبیاری 60% می باشد . از طرفی گزارشات مربوط به تبخیر از طشتک حاکی از تبخیرسالانه کمتر از 2800 میلیمتر در منطقه دیمچه بوده ودر نتیجه تلفات آب در سال برای هر هکتار معادل با 28522 متر مکعب خواهد بود که بصورت نفوذ عمقی وجریان های سطحی از دسترس گیاه خارج می گردد . لذا در یک سال زراعی با حد اقل20 هزار هکتار سطح زیر کشت نیشکر حدود 570 میلیون متر مکعب آب(معادل با سه برابر ظرفیت سد کرج ) به هدر رفته که مشکلات عدیده زیر بنایی را بدنبال دارد.

با توجه به قیمت 20 ریالی آب بهاء سال 82-1381 به ازاء هر متر مکعب آب ملاحظه می شود که برای حدود570 میلیون متر مکعب مصرف سالیانه هزینه ای سر سام آور پرداخت می شود . اگررقم واقعی آب بهاء که در مملکت ما برای زراعی که از چاه پمپاژ می کند بیش از 50 ریال و در کشورهای در حال توسعه 200-100 ریال در نظر گرفته شود ملاحظه خواهد شد که شرکت کشت و صنعت کارون به تنهایی سالیانه بالغ بر 8/2 میلیارد ریال آب برای زراعت نیشکر مصرف می نماید.

بر اساس مطالعات صورت گرفته با بکارگیری سیستم های آبیاری تحت فشار راندمان توزیع و آبیاری جمعا 90% و تلفات ناشی از انتقال حدود 10% خواهد یود. لذا مصرف آب در هر هکتار معادل با 22000 متر مکعب و هزینه ای در حدود2/1 آبیاری گیت – سیفون (سیستم نهری) صرف خواهد شد.

بطور کلی اطلاعات حاصل از کاربرد سیستم هیدروفلوم درمزارع نیشکر کشت وصنعت کارون طی سالهای  متمادی عبارتند از :

1- میزان آب مصرفی در هر دوره آبیاری بطور متوسط 850-950 متر مکعب در هر هکتار می باشد .

2- متوسط دبی خروجی هر دریچه 6/1 لیتر در ثانیه در 100 دریچه اول ، 2-7/1 لیتر درثانیه در 60 دریچه بعدی و در حدود 2/1 لیتر در100 دریچه آخر می باشد که از مجموع 160 دریچه در طول مسیر لوله اندازه گیری شده است ( درحالتی که فقط یک لوله درکل مسیر استفاده شود).

3- مدت زمان آبیاری در هرهکتار متغیر وبین 5/2-2 ساعت می باشد که بستگی به جریان آب ورودی وسایر ویژگی های مزرعه دارد. بنابراین درهرشیفت 8 ساعته آبیاری بطور متوسط حدود 4-5/3 هکتار از هرلوله آبیاری خواهد شد.

نتایج کاربردسیستم هیدروفلوم درکشت وصنعت کارون

تن نیشکردر

هکتار

 

درصد

خاشاک

 

درصد

ساکاروز

 

متوسط وزن یک ساقه (kg)

 

میزان رشد

(cm)

 

مزرعه

 

مقایسه

66,44

 

3,82

 

11,6

 

0.930

 

210

 

642-3

 

آزمایشی

 

50,33

3,95

9,9

 

0,870

 

220,2

642-1

شاهد

 

هیدروگیت سرعت و سادگی قابل نصب است سالها تجربه ما برای محصولات مختلف نتایج زیر را بدست داد : 

 1-   تقریباً 25 تا 30 درصد صرفه جویی در مصرف آب و انرژی.

 2-   تقریباً 30 درصد صرفه جویی در مصرف کود .

 3-   تقریباً 40 درصد صرفه جویی در هزینه های کارگری .

 4-   تقریباً 10 درصد محصول بیشتر به لحاظ آبیاری مناسب .

 5-   کاهش مصرف علف کش ها .

 6-   راحتی بکارگیری ماشین آلات در مزارع به لحاظ اینکه مانعی در سطح مزرعه وجود ندار

منبع : www.irrigationportal.com 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم خرداد ۱۳۸۹ساعت 23:28  توسط هانیه وفادار | 
انبه یک میوه ی گرمسیری است واولین بار درهندوستان ونواحی استوایی کاشته شد.درخت آن تا ده متر ارتفاع دارد.انبه از۴۰۰۰سال پیش وجودداشته است.برگ های این درخت نیزه ای شکل وگل های آن زرد یا قرمز رنگ به صورت خوشه ای هست.نام دیگر انبه منگو است.دارای طعمی مطبوع و شیرین بوده و دارای هسته ای نسبتا بزرگ است.انبه در اوائل ماه می می رسد وتا اوایل سپتامبر موجوداست.نکته جالب توجه اینکه انبه سرشار از ویتامین آ بوده ودر تقویت بینای چشم موثراست.

من که به شخصه انبه خیلی دوست دارم اگه تا به حال نخوردید حتما امتحانش کنید.پیشاپیش نوش جان

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 21:58  توسط هانیه وفادار | 

ریواس :Rheum ribes

هر سال تو همین روزا اگه یه ذره همت کنین و مثلا یه جمعه صبح زود بزنید برید دربند بعد از حدود دو ساعت کوهپیمایی سبک به ارتفاع ۲۵۰۰ متری که برسید گیاه هایی رو میبینید که به هیچ وجه تو تهران دیده نمیشن.برگهای غول پیکر و با نمکشون آدمو هیجان زده میکنه حتی مساحت برگشون بعضا به ۳۰سانتیمتر مربع هم میرسه.معمولا ساقه های سبز و گلبهی رنگ دارن و طول ساقه هاشون حد اکثر به ۶۰ سانت میرسه.واااااای اگه بدونید چقدر ترش هستن اگه ۴-۵تا از اونا رو بخورین احتمالا اونقدر فشارتون میفته که از ادامه ی کوهپیمایی منصرف میشین

ریواس گیاهی است از تیره هفت‌بندان (Polygonaceae) بومی آسیا (به احتمال سیبری یا هیمالیا) که از سده شانزدهم در اروپا کشت می‌شد. نوشته‌ها حاکی از آن است که قبل از میلاد مسیح در چین به عنوان دارو مصرف می‌شد.

ریواس همچنین در دامنه بینالود، کوهستان های آذربایجان، و بلندی‌های البرز در شمال تهران روییده و بومیان با چیدن سنگ دور ساقه‌اش آن را پرورانده و سبب بلندتر شدن ساقه‌اش می‌گردند. ریواس یکی از ره‌آورد‌های نیشابور است.

این گیاه در غذاهای ایرانی به صورت خام و پخته در سالاد و خورشت مورد مصرف دارد، اما به دو صورت کلی همراه با کوفته ریزه و رب و پیاز و صورت دیگر همراه با گوشت قرمه و سبزی نعناع و جفری طبخ می‌شود این خورشت‌ها مخصوص نواحی جنوبی البرز از جمله تهران و سمنان است که این گیاه در دامنه‌های البرز به طور وحشی رشد می‌کند.. با ریواس خوشاب و شربت نیز درست می‌کنند.

خورش ریواس

آب و هوای مناسب

ریواس از سبزی‌های فصل خنک است و دماهای پائین را تحمل می‌کند. برگها در دمای پائین صورتی یا قرمز و در دماهای بیش از سی درجه سانتیگراد سبز تیره است. ریواس در مناطق پر باران عملکرد بیشتری را دارد. در خاک‌های نرم و حاصلخیز و غنی از پتاسیم بهتر رشد می‌کند.

مهم‌ترین نواحی رویش ریواس در ایران، دامنه‌های کوه بینالود در شهرستان نیشابور، دامنه کوه‌های شهرستان شهربابک در کرمان و دامنه‌ کوه‌های البرز در شهرستان طالقان است. ریواس در فصل بهار به وفور در بازار های محلی مناطق آذربایجان نیز یافت می‌شود که از دامنه‌های کوه‌های این مناطق توسط روستاییان برداشت می‌شود.

تکثیر ریواس

این گیاه توسط دو روش غیر جنسی و بذر تکثیر می‌شود ولی چون گیاهان حاصل از بذرکاملاً متفاوت از گیاهان والدینی می‌باشند در واقع استفاده از گیاهانی که از جوانه‌های روی ریزوم حاصل می‌شوند، روش اصلی تکثیر آن می‌باشد که این گیاهان در اطراف گیاه اصلی قرار دارند. در اوایل بهار گیاهان جدا شده از گیاه مادری به صورت شیاری کشت می‌شود. فاصله مشت بین یک تا یک‌و‌نیم متر در نظر گرفته می‌شود و فاصله دو بوته ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر است.


برداشت

برداشت ریواس از سال دوم کشت شروع می‌شود. علامت رسیدن محصول با بزرگ شدن پهنک برگ همراه است. ریواس برای مصرف تازه، هر هفته برداشت می‌شود.

آفات و بیماری‌ها

 • زنگ ریواس
 • کرم ریشه ریواس
 • بیماریهای ویروسی که توسط ریزوم منتقل می‌شوند.

اگه میخواین تو تهران به این سبزی خوشمزه دسترسی داشته باشین باید بگم که تقریبا از تمامی مسیرهای منتهی به قله ی زیبای توچال که حرکت کنید در ارتفاع ۳۵۰۰- ۲۲۰۰به وفور میشه ریواسای منتظر رو مشاهده کرد. ولی شخصا یه جای بکر رو بهتون پیشنهاد میکنم .اگه از مسیر پارک جمشیدیه به سمت بالا حرکت کنید بعد از ۲:۳۰که برج کلکچال رو رد کردین به فاصله ی ۵۰۰ متری شمال شرقی اردوگاه یه دشت هست که پر از ریواسه.در ضمن توی استان قزوین ارتفاعات الموت منطقه ی حاصلخیزی برای رشد ریواس هست به خصوص در مسیر راه شوسه ی قدیمی که به سمت تنکابن میره ویکی از زیباترین مسیرهای کوهپیمایی تو ایران هست. حتما برید

منبع:ویکیپدیا و خودم

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 23:35  توسط سید محمد حسین یزدانشناس | 

بمان ای واپسین امید به احیای طبیعت

واژه یوزپلنگ یکی از واژه های اصیل ایرانی است که از ترکیب دو کله یوز و پلنگ حاصل شده است. یوز بُن مضارع مصدر یوزیدن به معنای ” جَستن، جهیدن و طلب کردن” بوده و از این رو یوزپلنگ، به معنای پلنگی است که به دنبال شکار خود گشته و آن را با جستن و دنبال کردن می گیرد. درگذشته این جانور را پلنگ شکاری می‌نامیدند که به سبب شباهت زیاد آن به پلنگ و روش شکار منحصر به فرد آن بوده است.ایرانیان باستان این جانور را بیشتر با نام “یوز” می شناخته‌اند و کمتر کلمه “یوزپلنگ” را برای آن بکار می‌بردند. همچنین به این جانور به خصوص در زبان تولگی “هَوْبَر” هم گفته می‌شده است.

در جهان‌ دو گونه‌ یوزپلنگ‌ وجود دارد که‌ یکی‌ گونه‌ آسیایی‌ و دیگری‌ گونه‌ افریقایی‌ است.‌‌ گونه‌ افریقایی‌ یوزپلنگ‌‌ در شمال‌ این‌ قاره‌ پهناور منقرض‌ شده‌ و فقط محدود به‌ جنوب‌ این‌ قاره‌ شده‌ است‌ که‌ البته‌ با برنامه‌های‌ مناسب‌ حفاظتی‌ در حال‌ حاضر از نظر جمعیتی‌ در وضعیت‌ مناسبی‌ است‌‌. اما یوز آسیایی‌ که‌ زمانی گستره‌ وسیعی‌ از غرب‌ این‌ قاره‌ از سوریه‌ و عربستان‌ گرفته‌ تا هندوستان‌ و ترکمنستان‌ پراکنده‌ بود از ‌۲۰‌ سال‌ پیش‌‌ جز در ایران منقرض‌ شده‌ است‌‌. در حال‌ حاضر یوپلنگ‌ آسیایی‌ فقط به‌ کشور ایران‌ که‌ ‌۴۰‌ سال‌ پیش‌ برنامه‌ حفاظتی‌ خود را برای‌ نگهداری‌ نسل‌ این‌ حیوان‌ آغاز و از ‌۲۰‌ سال‌ پیش‌ تشدید کرد‌ محدود می‌شود‌ به‌ همین‌ دلیل‌ است‌ که‌ امروزه‌ به‌ یوز آسیایی‌‌ یوز ایرانی‌‌ نیز گفته‌ می‌شود‌. با توجه به این مهم، فعالیت پروژه حفاظت از یوزپلنگ در ایران رسماً از تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۸۰ آغاز شد که هدف آن علاوه بر حفاظت یوزپلنگ آسیایی یا همان یوز ایرانی و زیست بوم های مرتبط با آن موارد ذیل نیز است:
می توان به مواردی شامل تهیه و تدوین یک پروژه مدیریتی بر اساس قابلیت های اکولوژیکی و نیازهای اقتصادی، اجتماعی جوامع محلی در زیستگاه های یوزپلنگ، افزایش آگاهی های عمومی، به ویژه در مورد ساکنان اطراف زیستگاه های منتخب برای مشارکت مردم در حفاظت از یوزپلنگ و گونه های مرتبط با آن، توانمند سازی کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست برای نگاهبانی بهینه از زیستگاه های برگزیده، تحکیم قوانین سازمان حفاظت محیط زیست در راستای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و گونه های مرتبط اشاره کرد.

یوز آسیایی(در حال حاضر ایر انی)

یوز افریقایی از فرط شکم سیری شکارش را همبازی خود قرار داده است بی خبر از اوضاع بسیار وخیم دوست خود در آسیا.

زیستگاه عمده یوزپلنگ در ایران دشت کویر است که بخش هایی از استانهای کرمان، خراسان، سمنان، یزد، تهران و مرکزی را در برمی گیرد. اکنون این ناحیه وسیع استپی و بیابانی به آخرین پناهگاه یوز آسیایی مبدل شده است. به طور مشخص و کاملا واضحی طی دو دهه اخیر تعداد گزارش های رسیده از این ناحیه وسیع در مورد مشاهده یوز کاهش یافته و تنها گزارشات معدودی از مشاهده جانور در پارک ملی کویر، مناطق توران، نایبندان، دره انجیر، میاندشت و خوش ییلاق بدست آمده است.
این در حالی است که بین سالهای ۴۶ تا ۵۷ گزارشاتی از تهران ( به خصوص پارک ملی کویر )، سمنان ( توران، خوش ییلاق و مناطق اطراف )، خراسان ( منطقه میاندشت و مناطق اطراف طبس )، یزد ( منطقه کالمند و مناطق دیگر اطراف بافق، مهریز، تفت و شهر یزد )، اصفهان ( منطقه موته و کلاه قاضی )، فارس ( پناهگاه حیات وحش بهرام گور )، کرمان ( منطقه خبرو روچون )، مازندران ( پارک ملی گلستان )، هرمزگان ( اطراف حاجی آباد ) و نیز گزارشات غیر مکتوبی از سیستان ( اطراف هامون صابری ) و بلوچستان ( بمپور ) و حتی نفت شهر در استان کرمانشاه مبنی بر مشاهده یوز وجود داشته است.
این روزها پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس، پارک ملی خارتوران سمنان به همراه سه منطقه دیگر یعنی پارک ملی کویر و مناطق دره انجیر و بافق (واقع در یزد) از معدود مکان هایی اند که هنوز یوز در آن ها مشاهده می شود و از جمعیت های اندک باقی مانده این جانور باشکوه پشتیبانی می کنند.

مخاطرات
عواملی چند بقای یوزپلنگ آسیایی را در ایران تهدید می کند که از آن میان می توان به دو عامل اصلی اشاره کرد.
۱) تخریب و بهم‌ ریختگی زیستگاه که ناشی از فرایند تبدیل زمین به بیابان در بخشهای وسیعی از کشور است . در این میان پارکهای ملی و دیگر مناطق حفاظت شده بخصوص مورد تخریب قرار گرفته‌ اند که عمده آن در سالهای ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۹ صورت پذیرفته.
۲) کاهش روز افزون طعمه.
تخریب زیستگاه: توسعه کشاورزی و صنایع، اسکان انسانها، معدن ‌کاوی، و طرح‌ های زیربنایی در اکثر زیستگاه های طبیعی ایران تغییراتی بوجود آورده است. افزایش تعداد دام، بدون توجه به ظرفیت محیط و فصل مناسب، در تخریب و کاستن گیاهان نقش بسزایی داشته و این به نوبه خود به از بین رفتن سم ‌داران، که مهمترین طعمه یوزپلنگ میباشد، منتهی شده است. تقریباً تمامی مردم روستایی ساکن در زیستگاه یوزپلنگ آسیایی بز، گوسفند، و شتر پرورش میدهند.
این مسئله مدت زیادی است که به‌ مانعی در حفاظت از حیات وحش تبدیل شده است. اما امروزه دامداری به تجارتی فراگیری تبدیل شده است و چرای بیش از حد، بخصوص در مناطق حفاظت شده، کماکان رایج است ( که در فصول خشک به تغذیه صنعتی بدل میشود ). فرایند تبدیل زمین به بیابان بسیاری از مناطقی را که یوزپلنگ درآن زندگی میکند از بین برده و مناطق وسیعی را به محیط تخریب شده، که دارای ارزش اقتصادی یا حیات وحش اندکی می باشد، تبدیل کرده است.
تهدیدهای غیر زیستگاهی: شکار مستقیم وحوش در ایران با وفور فزاینده سلاح گرم و استفاده از خودرو برای شکار همبستگی کامل دارد. اکثر شکارچیان غیر قانونی از اهمیت یوزپلنگ و طعمه‌های آن در نظام بوم ‌شناختی آگاه نیستند و شکار غیرقانونی در نظر آنها جرمی ناچیز به حساب می آید.
علاوه بر شکار غیر قانونی، سالانه حدود یک میلیون مجوز شکار با سهمیه ۳۰۰ گلوله به‌ طور رسمی صادر می شود. باید به تمامی این تهدیدها بهره‌ برداری تجاری از گونه‌ های خاص را نیز افزود که به صورت بی رویه ادامه دارد. گونه‌ هایی چون آهو، پلنگ، باز، هوبره، کبک، مرغابی و تمساح از جمله گونه‌ های در خطرند. با توجه به تعداد اندک یوزپلنگ باقی مانده در مناطق، و به خاطر اینکه نسبت ماده به نر این گونه هنوز روشن نیست، با شکار هر یک گربه ‌سان لطمه سنگینی به نظام ژنتیکی گونه در حال انقراض وارد می شود.
متأسفانه نظارت بر شکار غیرقانونی دشوار است؛ به عنوان مثال، زیستگاه‌های یوز غنی از کانیهای مهم صنعتی و تجاری است که توسط وزارت صنایع و معادن مورد بهره‌ برداری قرار گرفته می شود که جاده سازی مناطق مذکور را برای همگان، از جمله شکارچیان قابل دسترس می کند…

یک شکارچی بد جنس ـ مرز ایران و افغانستان ـ گویا مفتخر به انسان بودن خویش!

و بی خبر و غافل از سالها بعد.

طبق آمارهای رسمی تا سال ۸۱ تنها ۵۷ قلاده یوز آسیایی در ایران سرشماری شده است که اگر در طی این ۸ سال بر اساس عوامل متعدد ذکر شده از این تعداد کم نشده باشد بسیار بعید به نظر میرسد که این حیوان مظلوم مجال افزایش جمعیت یافته باشد.

منبع: http://021.sampad.info/?p

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 23:0  توسط سید محمد حسین یزدانشناس | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
سلام دوستان عزیز
این وبلاگ توسط ورودی های 87 گروه کشاورزی آب دانشگاه امام خمینی قزوین راه اندازی شده است . امیدواریم به کمک همه ی بچه های آب روز به روز بهتر بشه.
برای عضویت کافیست یک username و password به آدرس vafadarwse@yahoo.com میل بزنید. راهتان سبز ، آسمانتان آبی
گروه مدیریت

پیوندهای روزانه
تصاویر ماهواره ای
دانلود ديكشنري تخصصي مهندسي آبآرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
فروردین ۱۳۹۴
اسفند ۱۳۹۳
بهمن ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۳
آذر ۱۳۹۳
مرداد ۱۳۹۳
تیر ۱۳۹۳
خرداد ۱۳۹۳
اردیبهشت ۱۳۹۳
فروردین ۱۳۹۳
اسفند ۱۳۹۲
بهمن ۱۳۹۲
دی ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
آبان ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهریور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
اردیبهشت ۱۳۸۹
فروردین ۱۳۸۹
اسفند ۱۳۸۸
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آرشيو
آرشیو موضوعی
عبور اتوبان دو بانده از خوابگاه دانشگاه بین الملل
اخبار کلاس و دانشگاه
اخبار محیط زیست و کشاورزی
کامپیوتر
دانلود ها
مذهبی
فراخوان
اطلاعیه ها
Fun and Entertainments
حرف دل شما
علم و جهان
چهره ی ماندگار
قوانین وب لاگ
گالری بچه های 87
سوالات فنی!
بازدید
ورزشی
چارت آموزشی گروه کشاورزی - آب
مشاوره آزاد
سخنان ماندگار
عمرانی
نویسندگان
هانیه وفادار
آرزو حسن نایبی
احمد دوستی
المیرا صادقی
الهام شهبازخانیا
الهه هاشمي
زهرا پورعظیم
زهره فرجي
سمیه خان محمدی
سید محمد حسین یزدانشناس
فرزاد علی محمدی
لیلا زارعی
میترامطلوبی
پیوندها
مهندسي آب دانشگاه بين الملل ورودي 84 كولاك!!
گروه نجوم دانشگاه بين المللي امام خميني
مهندسي مكانيك دانشگاه بين المللي امام خميني
سايت اصلي دانشگاه بين المللي امام خميني
گروه زمين شناسي دانشگاه بين الملل امام خميني
وب لاگ گياهان دارويي
آب نما - پیشنهاد میکنیم سر بزنید!
دیکشنری نام گیاهان
#جديدترين روش هک در ايران#
وبلاگ مهندسی اصلاح نبات دانشگاه آزاد سنندج
سازمان هواشناسی کشور
سوالات فنی
مهندسی آب دانشگاه آزاد سنندج ! عالی !!!!
اطلاعات تلفن همراه
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM